Domů / Dotazy majitelů jezírek
Kategorie
Proč nakoupit u nás?
 • vše skladem, jsme výrobci

 

 • rozumíme vodě v jezírku, poradíme vám

 

 • nad 990 Kč dopravné ZDARMA

 

 • doprava zboží za 96 Kč

 

 • dodání do dvou  pracovních dnů

 

Odběr novinek

Dotazy majitelů jezírek

Nejčastější dotazy majitelů zahradních jezírek

 

Spoustu let nám chodí e-maily či telefonáty s dotazy od vás, majitelů zahradních jezírek. A trápí vás více méně stejné problémy, proto jsme si dali práci a sepsali nejčastější dotazy, na které vám odpovídáme. Doufám, že si zde každý najde tu potřebnou informaci. Ale pište nám dál, rádi vám vše zodpovíme.

 

RYBY V ZAHRADNÍM JEZÍRKU

 

 • Kolik a jaké druhy ryb můžu mít v jezírku?

Počet ryb v jezírku by měl odpovídat objemu vody a filtrační technologii. Nedá se říci přesné číslo, jiný počet by byl u jeseterů a jiný u Koi kaprů či karasů. Obecně pro začátečníky bych doporučil karásky. Jsou to odolné ryby, nepotřebují žádnou větší péči. Například jeseter potřebuje celkem prostor a prokysličenou cirkulující vodu s nižší teplotou hlavně v letních měsících. V jezírku můžete mít takřka jakékoliv sladkovodní ryby žijící v České republice, ale i tropické akvarijní například živorodé paví očko nebo kardinálku čínskou.

 

 • Kdy a jak krmit ryby v jezírku?

Důležitá je teplota. Kaprovité ryby (karas, KOI, jesen) nekrmte, pokud teplota vody klesne pod 10 °C. V rozmezí teplot 10 až 15 °C krmíme jednou týdně. Při teplotě nad 20 °C můžete krmit v menších dávkách několikrát denně (POZOR na nespotřebované krmivo, které by kazilo vodu). Jeseter přijímá krmivo i v zimě, se zvyšující se teplotou také zvyšujte intenzitu krmení. Jesetery doporučuji krmit přes trubku, která je ponořena na dně a do ní sypeme krmivo. Zamezíte tomu, aby ostatní ryby jeseterům krmivo pozřely. Dopřávejte rybám kvalitní krmivo

 

 • Proč jsou ryby na jaře nemocné a jak tomu předcházet?

Ryby jsou z jara často náchylnější k nemocem díky oslabené imunitě. Na vině může být nedostatek zásobních látek před zimním obdobím, špatně vyčištěné jezírko na podzim (detrit, bláto, zbytky rostlin na dně), absence otvoru v ledu v zimě, rušení během zimování (sekání do ledu atd.). Vysoká dávka krmiva v jarním období, kdy se voda znovu ochladí (pokud ryby pozřou krmivo a voda se ochladí například o 5 °C, tak se trávicí proces zpomalí a rozkládající krmivo uvnitř ryb vede až k autointoxikaci amoniakem a následným úhynům.  Jestliže pozorujete u ryb oděrky, puchýřky, různé chomáčky plísní či roztřepené konečky ploutví, aplikujte univerzální léčivo MEDIC POND. Pro posílení imunity ryb a pro prevenci neléčitelných virových nákazá (Jarní virémie kaprů, KOI herpes virus, Spavá nemoc kaprů), doporučujeme aplikovat do vody a na krmivo rybí probiotika.

 

 • Můžu v zahradním jezírku chovat pstruhy?

Ano i v zahradním jezírku se dají chovat pstruzi. Doporučuji rozhodně pstruha duhového, který snese i vyšší teploty vody. Důležitá je výkonná filtrace a vzduchování pro okysličení vody. Nedoporučuji chovat pstruhy v jezírku, kde v letních měsících stoupá teplota vody nad 25 °C (hrozí úhyn).

 

 • Které jezírkové ryby požírají vláknitou řasu?

Všechny býložravé ryby požírají řasu, jen je to zanedbatelné množství. Vlastně si tím zpestří jídelníček, ale řasa roste mnohem rychleji (jinak by ji během evoluce ryby vyjedly a již by neexistovala). Často se zmiňuje amur bílý, ten se primárně živý vyššími rostlinami. Ostroretka stěhovavá se v řekách živý řasou na kamenech, ale v jezírku, kde se krmí řasu jíst nebude.

 

 

PROVOZ ZAHRADNÍHO JEZÍRKA

 

 • Jak hluboké mít jezírko?

Čím hlubší, tím lepší. Jezírko by mělo mít minimální hloubku jeden metr z důvodu přezimování ryb. Čím je jezírko hlubší a větší, tím je i stabilnější chemismus vody a ryby se v létě nepřehřívají, jelikož u dna mají chladnější vodu.

 

 • Je lepší foliové nebo betonové jezírko?

Beton má nevýhodu (i když se použije vodní sklo k zabránění průsaků vody), že pokud začne unikat voda, špatně se opravuje. Rovněž pokud se rozhodnete jezírko zvětšit, čeká vás nelehké bourání betonu. Beton může také uvolňovat do jezírka látky, které zvedají pH či mohou být příčinou úhynu ryb v jezírku. Fóliové jezírko je jednoznačně výhodnější.

 

 • Kdy vypnout filtraci v jezírku?

Filtrace se vypíná s prvními mrazíky, vypustí se voda ze všech součástí, které by mohl mráz poškodit (mrznoucí voda zvětšuje objem a následný led může roztrhnout potrubí atd.). Pokud je filtrace vybudována v šachtě v nemrznoucí hloubce, může se filtrovat v zimním režimu. To je nasávání vody pouze z hladiny, respektive kolem 20 - 30 cm pod hladinou, aby se nenasávala a následně neochlazovala voda u dna, kde zimují ryby.

 

 • Kdy zapnout filtraci v jezírku?

Čím dříve tím lépe, ale musí se brát zřetel na počasí. Pokud začne opět mrznout, může mráz filtraci poškodit. Je lepší vždy počkat do Velikonoc, každý zažil nemalý mráz i v dubnu.

 

 • Jaký je nejlepší tvar pro zahradní jezírko s ohledem na údržbu a čistotu vody?

Při realizaci jezírka se musí brát v potaz jeho tvar, umístění a hloubka. S ohledem na údržbu jezírka a čistotu vody není nejdůležitější tvar, ale provedení. Nejvhodnější jsou příkré stěny, žádné mělčiny a hluchá místa. Vyspádované dno do nejhlubšího místa, kde je dnová gula (místo kde se voda nasává do filtrace). Rovněž dno bez kamenů a hlavně kačírku (ulpívají zde nečistoty, které se špatně odstraňují).  Dobré je znát, kterým směrem často vane vítr a na návětrné straně umístit skimmer. Zde by mělo být i nejhlubší místo s dnovou gulí. Oproti dnové guli a skimmeru by se měl nacházet výtok z filtrace do jezírka přes potůček nebo vodopád. Tenhle typ provedení jezírka vám zajistí proudění vody a nečistot jedním směrem, filtrační zařízení bude nejefektivnější.

 

 • Je dobré po každé sezóně jezírko vypustit a kompletně vyčistit?

Jezírku trvá mnoho měsíců až se voda ustálí a biologicky zaktivuje, proto nedoporučuji vodu z jezírka vypouštět i z hlediska nákladů. Bohužel pokud se voda opravdu zkazí (hnilobné procesy, katabolické procesy detritu, zápach), tak nezbude nic jiného než vodu vypustit a takové jezírko pořádně vyčistit. Při čištění používejte vždy pouze vodu nikdy žádné saponáty či mycí prostředky.

 

 • Může se používat dešťová voda do jezírka?

Pokud budete používat dešťovou vodu k dopuštění do jezírka při srážkách, nevidím v tom problém. Důležité je při vydatném dešti několik minut počkat až se omyjí střechy a odplaví se veškerý prach i nečistoty (to by v jezírku bylo parádní hnojivo pro růst řas). Následně můžete pustit dešťovou vodu do jezírka.

 

 • Jak dlouhý by měl být umělý potůček a vodopád?

Potůček či vodopád zvyšuje estetiku jezírka a okysličuje vodu, ale má i svá negativa. Ohřívá totiž vodu a hlavně zvyšuje celkový odpar vody z jezírka. Proto by měl být potůček co nejkratší, ale přesto si udržet svou estetickou funkci. Pokud máte kvalitní a levný zdroj na dopuštění vody, tak se meze nekladou. 

 

 • Mám jezírko, do kterého přitéká voda z pramenu a přepadem zase odtéká dál, jak se v něm zbavit řasy?

Tohle bude oříšek, jelikož nemůžete ovlivnit chemismus (obsah živin) v přitékající vodě. A filtrace v tomhle případě postrádá smysl, jelikož přefiltrovaná voda odtéká pryč, to samé UV lampa.  Jediná možnost při vtoku vody do jezírka vytvořit potůček s rostlinami, který bude suplovat kořenovou filtraci.  Pokud je přítok dostatečný a kvalita vody dobrá tak se většinou tvoří pouze vláknitá řasa. A tu lze odstranit pouze mechanicky (síťka hrábě) nebo pomocí Attack Pond. Jiné přípravky by ztrácely účinek, jelikož by byly odplaveny z jezírka pryč.

 

 • Musí být v jezírku vždy filtr? A pokud ano, tak jaký?

Filtr je jedna z nejdůležitějších komponent celého jezírka. Každý stavitel jezírek má svou technologii. Filtr má mít funkci mechanickou (mechanicky separuje jemné nečistoty) a biologickou (odbourávání živin pomocí bakterií). Filtračních technologií je spousta, průtokové filtry, vortexy, tlakové, flísové či půdní (lože z kačírku) atd. Z jezírka bez filtru čistě jen s osázenými rostlinami se časem stane mokřad a člověk nemůže očekávat čistou vodu. Jediná možnost, jak pak udržet čistou vodu, je pomocí přípravků do jezírka.

 

 • Jak často a jak se čistí jezírková filtrace?

Dobře dimenzovaná a kvalitní filtrace se čistí maximálně dvakrát za sezonu. Nejhorší na údržbu jsou tlakové filtrace, které se často zanáší a výrobci je značně poddimenzují. Nejvhodnější je biologická filtrace s mechanickým předfiltrem. Nejvhodnější mechanický filtr je bubnový a následuje štěrbinový. Pokud se filtrace čistí, tak media se propírají ve vodě z jezírka, nádoby se odkalí.

 

 

ROSTLINY V ZAHRADNÍM JEZÍRKU 

 

 • Lekníny ano nebo ne? Slyšela jsem, že podporují růst řas.

Leknín je velmi krásná rostlina a plovoucí květy jsou ozdobou zahrady. Bohužel původní areál výskytu leknínů jsou bažiny a na živiny bohatá voda. Proto se v jezírku podílí na zvyšování živin ve vodě, a tedy růstu řas. Pokud jej opravdu chcete mít v jezírku, dbejte na správné zasazení. Nejlepší je leknín zasadit do zednického maltovníku (kalfas), na dno dát kameny pro zatížení a odleželý suchý kravský hnůj a rohovinu. Poté navrstvit vlhkou hlínu smíchanou s pískem v poměru 1:1 a vrch utěsnit nepropustným jílem. Na jíl pak položit velké ploché kameny pro zatížení. Důležité je, aby se živiny neuvolňovaly do vody a nekazily vodu.

 

 • Čistí rostliny vodu v jezírku?

Rostliny čistí vodu. Ale pouze krátce, a to v období vegetace. To je tehdy, kdy rostou, tehdy přijímají živiny z vody. Toto období trvá zhruba 2 měsíce. Potom přijde tvorba květů a plodů, pak rostliny živiny uvolňují a uvolněné živiny mohou využít řasy pro svůj růst.

 

 • Hnojit rostliny v jezírku?

Rostliny v jezírku nikdy nehnojte, jelikož dodané živiny vždy dříve využijí řasy než rostliny. Doporučuji do jezírka sázet rostliny dle úživnosti (trofie) vody. Do jezírek s rybami, která jsou bohatší na živiny, patří širokolisté rostliny, náročnější na výživu například žabník či šípatka. Naopak do koupacího jezírka bez ryb, kde předpokládáme nízkou úživnost vody, sázejte rostliny úzkolisté. Ty nejsou tak náročné na výživu, například ostřice, přeslička, sítina či zblochan atd.

 

 • Jak se o rostliny starat, kdy sestřihat a jestli vůbec?

O rostliny v jezírku je potřeba se starat pečlivě. Veškeré odumřelé či uschlé části odstranit a zamezit spadu do jezírka. Při rozkladu by uvolňovaly živiny. Rostliny zastřiháváme na podzim či brzy z jara, kdy je na jezírku ještě led, stonky nechejte vyčnívat cca 5 cm nad hladinou.

 

 • Mohu si přinést do jezírka rostliny z rybníka nebo řeky?

Ano, proč ne. Ale největší riziko může spočívat v zavlečení nějaké choroby nebo parazita do jezírka, a to pak pro ryby může mít až fatální následky. Proto se rostliny musí pořádně proprat a klidně i vydesinfikovat přípravkem MEDIC POND. Taky by se mělo dávat pozor, aby se nejednalo o zákonem chráněné rostliny, kde hrozí postih.

       

 

 

 

ČISTÁ VODA V ZAHRADNÍM JEZÍRKU

 

 • Jaké bakterie do jezírka a kdy je používat?

Bakterie do jezírka jsou důležitým pomocníkem. Tyhle malé organismy hospodaří s živinami, respektive s koloběhem živin v jezírku. Bakterie do jezírek jsou startovací a sezonní. Startovací bakterie se používají při zprovoznění filtrace na jaře nebo při spuštění nově zrealizovaného či zrekonstruovaného jezírka. Startovací bakterie mají funkci, co nejrychleji osídlit filtrační media ve filtru a vytvořit biofilm, který udržuje živiny jezírka v rovnováze. Sezónní bakterie se používají během sezony, například po odstranění řas, léčebných kúrách ryb nebo náhlých změnách chemismu vody v jezírku. Podrobnější informace jsme sepsali do článku o bakteriích v jezírku.

 

 • Proč se v jezírku tvoří tmavá voda s pěnou na hladině?

Je to dáno obsahem dispergovaných a rozpuštěných organických látek (tuky, cukry, bílkoviny a jejich fragmenty), které ovlivňují povrchové napětí vody v jezírku. Voda v takovém jezírku je organicky zatížena přerybněním či překrmováním (pokud vyloučíme kontaminaci mycích prostředků). Voda se projasní, tvorba pěny ustane přidáním bakterií BACTER POND do jezírka.

 

 • Jak se zbavit zakalené vody v jezírku?

Pokud máte hodně zakalenou či zelenou vodu v jezírku (v celém objemu jsou malé mikroskopické částice), tak nejrychlejší a nejefektivnější řešení je aplikace BRILLIANT POND. Do několika málo hodin se voda vyčistí a uvidíte až na dno. Poté vyčistěte filtraci, voda v jezírku bude čistější.

 

 • Máme čistou vodu v jezírku, ale dělá se vláknitá řasa. Jak se jí zbavit?

To je nejčastější problém a není jezírko, které by nemělo vláknitou řasu. Vždy když se vám podaří docílit čisté průhledné vody, objeví se dlouhá vláknitá řasa. Sebelepší filtrace nezabrání růstu vláknité řasy. Jediným řešením jsou přípravky. Zde je námi doporučený a bezpočtem zákazníků ověřený postup, jak na vláknitou řasu:

1. Co nejvíce vláknité řasy odstraňte (síťka, hrábě) a dočistěte pomocí ATTACK POND

2. Druhý den aplikujte KATA POND nebo SUPER POND

3. Po týdnu přidejte bakterie BACTER POND, pomohou s odbouráním odumřelé vláknité řasy a absorbují živiny 

 

 • Jakou vodou dopouštět jezírko?

Nejvhodnější je dopouštět vodou z řádu. Zde víme, že neobsahuje škodliviny ani vysoké koncentrace dusíkatých látek a fosforečnanů, což o studniční vodě bez chemického rozboru říci nemůžete. Pokud je chemický rozbor studniční vody v pořádku, není nejmenší problém ji na dopouštění použít. Dá se použít i voda srážková, jen je potřeba při dešti několik minut počkat až se opláchnou střechy od prachu a nečistot a poté můžete vodu vpustit do jezírek. Bavíme se o dopouštění, což je pod deseti procenty objemu jezírka.  

 

 • Co je to tvrdost vody a jaký má vliv na jezírko

Tvrdost vody je důležitý ukazatel a má vliv nejen na kvalitu vody, respektive čistotu, ale i na filtrační technologie. Tvrdost vody způsobují soli kovů v oxidačním stupni vyšším než dva, primárně soli vápenaté a horečnaté, v menší míře soli železa a manganu. Pokud je voda tvrdá, odnášejí to rotory čerpadel, UV lampy a síta bubnových filtrů - tvoří se na nich vodní kámen. Tvrdost vody přirozeně snižují rostliny spotřebou minerálů jako výživy. Pokud se tvrdost vysráží na folii neodstraňujte ji, je to dobré nosné prostředí pro bakterie a zvětšení biofilmu a tím pádem filtrační schopnosti jezírka. Uhličitanová tvrdost má pufrační (stabilizační) schopnost, stabilizuje pH vody proti náhlým výkyvům. Tvoří ji kationty vápníku a hořčíku společně s anionty kyseliny uhličité a hydrogenuhličité.

 

 • Můžu aplikovat přípravky do jezírka před bouřkou?

Bouřky vznikají, když se sníží tlak vzduchu a před bouřkou bývá tlak vzduchu velmi malý. Atmosférický tlak má hlavní vliv i na množství rozpuštěného kyslíku ve vodě jezírka. Mnoho rybníkářů zažilo, že před bouřkou ryby v rybníce troubily, právě snížením („vyprcháním“) kyslíku z vody. Proto nedoporučujeme aplikaci přípravků do jezírka či odstraňování řas před bouřkou

 

Přípravek KATA POND je tvořen směsným poměrem synergických minerálů, kdy dávkování probíhá v intervalech týdne až deseti dnů.  SUPER POND se dávkuje jednou na daný objem jezírka a obsažené inhibitory fotosystému zapříčiní, že řasa v jezírku neroste jeden až čtyři měsíce. Vždy záleží na podmínkách v jezírku. Některé druhy leknínů mohou při předávkování zareagovat snížením počtu květů. Na předávkování KATA POND lekníny nijak negativně nereagují. Oba přípravky jsou bezpečné pro ryby a živočichy.

 

 • Kdy použít jezírkový vysavač?

Vždy pokud se na dně vytvoří vrstva usazenin, detritu či řas. Důležité je jezírko povysávat hlavně před zimou. K úplnému dočištění aplikujte přípravek ATTACK POND

 

 • Jak vlastně vzniká bahno na dně mého jezírka?

Bahno neboli detrit na dně jezírka vzniká hromaděním organické hmoty, která má původ ve zbytcích krmiva a exkrementech ryb, ale také v pylech, či prachovém spadu nebo v dešťových kapkách, které strhávají veškeré poletující nečistoty ze vzduchu.

 

 • Co způsobuje růst řasy v jezírku?

Těch faktorů je několik. Primárně jako každá rostlina (i řasy se řadí mezi rostliny) potřebují řasy ke svému růstu světlo. Čím více je zahradní jezírko vystaveno slunečnímu světlu, tím je růst řas markantnější. Dalším faktorem je výživa. Voda v jezírku obsahuje spousty živin, které využívají pro svůj růst jak řasy, tak bakterie. Bakterie mají výhodu, že jejich porosty nezakalují vodu (zelená jednobuněčná řasa) či netvoří chuchvalce (vláknitá řas). Proto bakterie a řasy soupeří o živiny. Limitujícím prvkem bývá však fosfor, který bakterie nepotřebují v takové míře jako řasy. A pro jeho odstranění a následné snížení nárusty řasy v jezírku doporučujeme přípravek FOSFOFF POND.

 

 • Mám jezírko na chatě bez elektřiny. Jak udržím čistou vodu v jezírku?                                                                                                     

To je trošku problém. Zde bych doporučil alespoň nějaké solární čerpadlo či fontánku, která zajistí cirkulaci vody.  A pro udržení čisté vody v jezírku se neobejdete bez bakterií a přípravků proti řase.