Jak správně zazimovat zahradní jezírko a na co jsou zimní bakterie?

Posezónní údržba zahradního jezírka je velmi důležitá a má hlavní vliv na kvalitu vody během zimního období. Správný způsob zazimování zahradního jezírka předchází úhynu ryb pod ledem či tvorbě řas během zimy a v časném jarním období.

zazimov__n___jez__rka_winter_pond_home_pond 

Dobře a vhodně provedená příprava zahradního jezírka na zimní období se rozhodně vyplatí. Eliminuje se tak riziko úhynu ryb během přezimování, výskyt řas a zelenání vody, které nebude na jaře tak markantní.

Kdy začít s přípravou jezírka na zimní spánek?

Nelze přesně říci, obecně můžeme s přípravou začít průběžně, ostřiháním rostlin, odstraněním nečistot a detritu, a nakonec odpojením filtrace. Jezírko by mělo být připraveno na zimu, tehdy kdy se naměřená teplota při hladině bude blížit 6 °C. Ryby v jezírku již nekrmíme, pokud teplota vody klesne pod 10 °C.
Nejdůležitější je se zbavit co největšího množství organické hmoty a detritu. Pokud tak neučiníme, riskujeme zvýšení pH a amoniaku a tím i úhyn ryb pod ledem.

Jak tedy postupovat při přípravě jezírka na zimu?

  • Sestříhejte všechny traviny a rostliny jak v jezírku, tak v jeho okolí.
  • Rovněž lekníny sestříháme skoro až na úroveň substrátu nebo je vylovíme a přemístíme do sklepa na přezimování.
  • Pokud je voda v jezírku čistá a jsou v ní pouze nečistoty na dně, tak použijeme jezírkový vysavač a důkladně jezírko vyčistíme. Na místa, kde zůstaly nějaké nečistoty použijeme ATTACK POND.
  • Pokud je voda zakalená (ať už do zelena či do hněda) znamená to, že ve vodním sloupci je spousta organických nečistot, které je potřeba z vody odstranit. K tomu nám pomůže BRILIANT POND, který veškerý zákal srazí ke dnu. Vzniklou sraženinu je vhodné ze dna jezírka odstranit jezírkovým vysavačem.
  • Před zazimováním filtrace je vhodné upravit pH vody, pokud je pH vyšší než 8, tak jej pro jistou snížíme na hodnotu kolem 7 pomocí pH MINUS POND. Při vyšších hodnotách pH se zvyšuje toxicita amoniaku, který může mít během zimy fatální následky pro ryby.
  • Před dokončením zazimování jezírka aplikujte přípravek WINTER POND, obsahuje pouze minerály. Minerály chemicko-fyzikálně váží živiny potřebné pro růst řas a tím pádem omezí výskyt vláknité řasy či zelenání vody během zimního období a v brzkém jaru. WINTER POND rozhoďte po celé ploše jezírka, před odpojením filtrace.

Je potřeba filtraci v zahradním jezírku na zimu vypínat?

Pokud není filtrační okruh konstruován pro zimní provoz, tak ano. Filtrační okruh pro zimní provoz znamená, že potrubí a filtrace je umístěna v nezámrzné hloubce a do filtračního okruhu vstupuje voda ze dnové guli a vrací se vpustí opět u dna do jezírka. Tím pádem se neochlazuje voda v jezírku, hlavně u dna, kde zimují ryby. Bohužel většina jezírek zimní filtrační okruh nemá. Z filtrace se tedy vypustí voda a na zimu se odstaví. Je to hlavně z důvodu, aby nedošlo poškození potrubí a filtračních komor vlivem zmrzlé vody. Tohle provedeme tehdy, kdy okolní teplota vzduchu dlouhodobě klesne pod -3 °C, čim později se filtrace odstaví tím lépe.

Je potřeba aplikovat do jezírka zimní bakterie?

Žádné bakterie na zimu či bakteriální zazimovače nefungují. Potřebné „čistící“ procesy, které bakterie provádí a jsou pro jezírko nezbytné se uskutečňují za teploty vody vyšší než 10 °C, optimální teplota je 15 °C. Ve vodě o teplotě nižší než 6 °C je bakteriální odbourávání nečistot tak pomalé, že to co bakterie zpracují v létě za týden, tak v zimě by trvalo i tři čtvrtě roku. Proto i jako výrobci bakterií do jezírek žádné zimní bakterie nenabízíme.

Udržujte nezamrznutý otvor v ledu.

Nezapomeňte do jezírka umístit zařízení (topítko, vzduchování atd.) proti zamrznutí hladiny. Ryby zimující pod ledem spotřebovávají kyslík a do vody uvolňují amoniak a oxid uhličitý. Je potřeba mít v jezírku nezamrznutý otvor v ledu, aby docházelo k výměně výše zmíněných plynů.

Jak zajistit jezírko, aby tvorba ledu nepoškodila fólii?

Je to jednoduché. Vemte několik PET láhví, nasypejte do nich písek či napusťte vodou, tak aby se nepotopily a část čouhala nad hladinu. Poté je navažte na provázek u hrdla v rozestupu PET lahví asi 1,5 metru a provázek upevněte k protilehlým břehům. Rozpínavý let bude tlačit na měkké PET láhve a nepoškodí tak folii.

Nerušený klidný zimní spánek pro ryby ve vašem jezírku přeje Home Pond

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení