98%
❄️ Jak připravit jezírko na zimu? Sepsali jsme ✅ kontrolní seznam + časté dotazy

Proč je léto nejlepším obdobím pro řasy v jezírku a jak jejich výskyt omezit?

Léto to jsou prázdniny, sluníčko, voda a koupání. Pokud máme na zahradě prostorné jezírko, kde se můžeme osvěžit nebo i zaplavat, tak je to v tropických dnech doslova výhra. Bohužel někdy se stane že nám radost pokazí řasy. A proč zrovna v létě a co s tím dělat? Pojďme si to říct.

z__hradn___jazierko_leto_riasy_home_pond

Léto, to je sluníčko, prázdniny, koupání – prostě pohoda. Kdo má jezírko, které svým rozměrem dovoluje osvěžení, tak se nenechá dvakrát přemlouvat do něj hupsnout. A pokud je to přímo jezírko koupací, tak v něm v létě trávíme téměř každý den. Co nám však může koupání v jezírku znepříjemnit? Řasa ve formě jednobuněčné, tedy zelené vody nebo vláknité řasy, která se při vodním dovádění trhá a uvolňuje v chuchvalcích do celého vodního sloupce.

Má řasa v létě nejlepší podmínky pro růst?

Ano, řasa by měla mít nejlepší podmínky, a to hlavně díky třem faktorům:

Tím prvním faktorem je délka slunečního svitu, kdy jsou dny v letních měsících nejdelší a noci nejkratší.

Druhým faktorem je teplota vody, která v létě často atakuje i 30 °C u hladiny nebo v mělčinách.

Třetí faktor jde ruku v ruce s druhým, jedná se o dostatek živin. V létě do jezírka napadá spousty živin, ať už je to pyl, prach se spory řas, hmyz. Krmení ryb a jejich metabolické odpady mají dosti velký vliv na dostupnost živin pro růst řas.

Proč nám roste v jezírku řasa, i když v něm máme rostliny a dobrou filtraci?

Často se stává, že naše jezírko má dostatečně velkou filtraci, je osázeno mnoha rostlinami, je prosté mělčin, hluboké více než 1,5 metru, je v něm minimální počet ryb, zdrojová voda z řádu, osvit pouze část dne, zkrátka vše, jak má být dle odborníků na realizace jezírek. A přesto se Vám v jezírku objeví vláknitá řasa, která rychle pokazí letní idylku.

Někdy se kupodivu stane, že dva sousedé mají velmi podobné jezero od stejné realizační firmy, stejnou technologii, zdrojovou vodu i stáří, ale i tak má jen jeden z nich vodu krásnou bez řas, a druhý nikoliv.

Proč se tak děje?

Nu, odpověď nebude tak jednoduchá. V první řadě je dobré si připomenout, že jezírko není bazén s mrtvou vodou, ale „živý organismus“. V tomto organismu působí mnoho faktorů, které mají vliv na růst vláknité řasy, a tyto faktory jsou velmi úzce propojeny. Pokud se cokoliv naruší, může to být impuls pro rozbujení řas v jezírku. Stačí přívalový déšť (může spláchnout do jezírka nečistoty z okolí), pyl, několik po sobě jdoucích horkých dnů, kdy teplota vody pár centimetrů pod hladinou přesáhne 28 °C, velký rozdíl teplot během pár dní, dopouštění vody ze studny během veder (ve studnách se v suchém období zakoncentrovávají prosáklé minerálie a hnojiva) a větší nápor koupajících. 

Těch činitelů, které mohou být impulzem pro rozvoj řas, je mnoho a jejich efekt se násobí, pokud se jich sejde několik naráz. Samozřejmě větší zahradní jezírka jsou stabilnější vůči výkyvům než menší, například pod 10 m3 vody. Taky stáří jezírka nám toho dost napovídá. První dva roky po realizaci většinou funguje, jak má, a řasy se v jezírku moc neobjevují. Zlomový bývá třetí až pátý rok. Od pátého roku stáří jezírka je již vše zaběhlé a stabilní. Pokud se provádí správná údržba, je vše v pořádku. Majitel již své jezírko pozná a rozumí mu a ví, že několikamilimetrový porost řasy jezírku esteticky neublíží.

A jak mít během léta čisté jezírko bez řas?

V létě, nejteplejším období v roce, jedou v zahradním jezírku veškeré biologické pochody na plné obrátky. V jezírku vzrůstá obsah živin, které se do vody dostávají ze vzduchu na prachových částicích, při deštích, krmením ryb, pylem, odkvetlými a odumřelými částmi rostlin. I při koupání v jezírku vnášíme určité množství živin.

Pokud má jezírko dostatečně velkou filtrační kapacitu, zvládá tenhle enormní nápor živin ve vodě celkem obstojně. Ale pokud ji nemá nebo se nějak naruší, okamžitě toho využijí řasy. Nejstarší a nejjednodušší rostliny, které se do vody dostanou spadem ze vzduchu, pomocí ptáků atd. a okamžitě začnou hospodařit s volnými živinami ve vodě. Řasa velmi rychle roste a jediná výhoda jejího růstu je, že snižuje obsah živin ve vodě jezírka.

Při markantním nárůstu je však mnoho nevýhod. Ohrožuje ryby například výkyvy pH, možným deficitem kyslíku, rizikem udušení hlavně v porostech vláknité řasy. Své o tom vědí chovatelé jeseterů. A v neposlední řadě řasa snižuje estetickou hodnotu jezírka. Pro mě osobně ale několikamilimetrový porost krásně zelené řasy naopak estetičnost vodního prvku zvyšuje. Řas je mnoho druhů, více se o nich můžete dozvědět v článku Řasy v jezírku, dlouhá vláknitá nebo zelená voda?

Abychom výskyt řasy v jezírku v letních měsících omezili, musíme se o něj starat. A to tak, že se snažíme omezit přísun živin do jezírka. Prachové imise a pyly asi neomezíme, ale rozhodně zvládneme odstraňovat odumřelé části rostlin, střídmě krmit naše šupinaté kamarády, čistit skimmer a mechanické části filtrace, vysávat kaly a nečistoty ze dna jezírka.

Při odstraňování nečistot ze dna jezírka je perfektním pomocníkem Attack Pond, který dokáže dostat nečistoty z kačírku či mezer mezi kameny.

Po čištění pomůžete biologickým procesům v jezírku přidáním bakterií Bacter Pond. Pokud se přesto začne řasa tvořit v tak značné míře, že nám bude takřka doslova přerůstat přes hlavu, musíme použít kvalitní přípravky.

Do jezírek rostlinných, kde je několik druhů leknínů, použijte Kata Pond.

Do jezírek s minimem rostlin nebo koupajících se hodí Super Pond.

Řasa jednobuněčná, tedy zelená voda v jezírku, vzniká při nedostatečné filtrační kapacitě. K její eliminaci je z dlouhodobého hlediska vhodné zvětšit filtrační technologie.

K rychlému odstranění zeleného zákalu je možné použít Brilliant Pond, ale zde pozor při vysokých teplotách vody (nad 26 °C) a značné zarybnění jezírka. Přípravek srazí značnou část zákalu z vodního sloupce ke dnu, kde okamžitě dochází k rozkladným procesům sražených nečistot. Při těchto procesech se spotřebovává kyslík, což může být riziko. Kyslíku je v teplejší vodě méně než ve studené a v teplejší vodě jsou i biologické mechanismy spotřebovávající kyslík značnější než ve studené, tak pozor na to.

Pěkné léto u čisté vody přeje Mirek Hanák.