Domů / Rady a Tipy / Jak mít zdravé ryby v zahradním jezírku?
Kategorie
Proč nakoupit u nás?
  • vše skladem, jsme výrobci

 

  • rozumíme vodě v jezírku, poradíme vám

 

  • nad 990 Kč dopravné ZDARMA

 

  • doprava zboží za 96 Kč

 

  • dodání do dvou  pracovních dnů

 

Odběr novinek

Jak mít zdravé ryby v zahradním jezírku?

Jak mít zdravé ryby v zahradním jezírku? - Home Pond    Ryby jsou ozdobu jezírka a aby nám dělaly radost, je potřeba mít v jezírku příhodné podmínky. Důležitý je tvar a velikost jezírka, dostatečná filtrační technologie, správná výživa a krmení, ale hlavně kvalitní zdroj zdravých ryb. Když vše splníte, budete mít krásné a vybarvené ryby i čisté jezírko.

Jak mít zdravé ryby v zahradním jezírku?

 

Pokud je jezírko primárně určeno pro chov okrasných ryb, je dost důležitý jeho tvar a hloubka. Pro bezpečné zimování ryb se uvádí hloubka minimálně jeden metr. Čím je jezírko hlubší, tím lépe, a to platí i v létě, kdy u dna je voda chladnější a více nasycená kyslíkem. Stěny jezírka by měly být téměř kolmé, pro dobrou cirkulaci vody a zamezení jejímu přehřívání, jak se tomu děje u mělkých partií jezírka. Ryby jako každý jiný živočich potřebují potravu. Pak ale produkují exkrementy, které je potřeba z jezírka co nejrychleji odstranit, jelikož mají negativní vliv na kvalitu vody v jezírku. Pokud je jezírko dostatečně vyspádované směrem ke dnové guli (výpusti), tak se sedimentované nečistoty rychle dostanou do filtrace a jezírko se tak udržuje čisté.

 

Dostatečně výkonná filtrační technologie.

Kvalitní a výkonná filtrace je důležitá pro zdravé a silné ryby. V biologické části jezírkové filtrace dochází k odbourávání živin a z jezírkové vody se odstraňují nebezpečné metabolity bílkovin. Právě zde dochází k nitrifikačním a následně denitrifikačním procesům. Dusitany a pro ryby toxický nedisociovaný amoniak se přeměňují na netoxické dusičnany a až na plynný dusík a jeho oxidy. Tenhle důležitý proces odbourání dusíkatých sloučenin z vody jezírka zajišťují bakterie. Proto by měl mít každý chovatel po ruce bakterie do jezírka. Tyto bakterie se aplikují v jarních měsících, kdy teplota vody dosáhne aspoň 10 °C. Jezírkové bakterie jsou součástí biofilmu v biologické filtraci.

 

Výběr ryb do jezírka.

Na trhu je mnoho prodejců a chovatelů ryb, nemalá část z nich si sama zajišťuje import KOI přímo z Japonska. Je vhodné se najít prodejce či chovatele, ke kterému máte důvěru a víte, že rybám a jejich chovu opravdu rozumí. Díky tomu eliminujete možnosti zavlečení nemocí nebo parazitů. Je vhodné se vyvarovat doplňování rybí obsádky v jezírku rybami z přírodních řek či různých hobbymarketů, kde je celkem vysoké riziko, že si do jezírka donesete i problém v podobě zdravotních obtíží chovaných ryb, podobné riziko platí při sázení vodních rostlin původem z okolí řek či rybníků.

 

Správná výživa ryb podporuje imunitu, růst i vybarvení.

Většina chovaných ryb v jezírku přes zimu hibernuje a nepřijímá potravu, ale spotřebovává zásobní živiny nahromaděné během roku. Pouze jeseteři přijímají potravu celoročně. Kvůli nestálým teplejším zimám ryby často během hibernace „ožijí“ a zvyšuje se u nich spotřeba zásobních látek. Tím se snižuje i jejich imunita, a proto bývají na jaře vnímavější k různým nemocem. Hlavně v jarních měsících je proto vhodné podpořit jejich imunitu například rybími probiotiky. Co jsou rybí probiotika se můžete dozvědět v článku Rybí probiotika a vliv na onemocnění ryb. Pro výživu ryb doporučujeme kvalitní čerstvé krmivo.

A jak se pozná kvalitní krmivo pro ryby?

Na obalu je informace o obsahu popela. Čím je tento obsah nižší, tím je krmivo vyrobeno z kvalitnějších surovin. Pokud je hodnota menší než 7 %, tak se jedná o velmi kvalitní produkt. Důležitá je i čerstvost, protože tuk obsažený v krmivu časem oxiduje a vznikají látky, které mohou být toxické. Proto kontrolujte datum expirace, které musí být na obale natištěno, nikoliv nalepeno.
U krmiv pro KOI kapry či karasy (mají menší podíl tuku) je trvanlivost do jednoho roku, u krmiva pro jesetery, kde je vyšší podíl tuku, je trvanlivost do deseti měsíců od data výroby. Pokud je na obale uvedena trvanlivost delší, tak se danému krmivu vyhněte obloukem. Proto není od věci si kupovat krmivo od stejného zdroje jako ryby. Krmivo je vždy čerstvé a ryby jsou na něj navyklé.

Krmivo je vhodné kombinovat. Během sezóny zpestřete rybám jídelníček třeba sušenými či mrazenými larvami bource morušového, také o salát, čerství hrášek, třešně, hroznové víno, maliny, jahody nebo meloun, který KOI kapři milují. Čerstvé ovoce a zelenina obsahuje přírodní vitamíny a karotenoidy. Právě karotenoidy zajištují krásné vybarvení ryb.

Co když se u ryb v jezírku objeví onemocnění?

Bohužel, i to se někdy stává. Většinou je na vině špatná kondice ryb a nedostatečná biologická filtrace v jezírku. Ryby mohou onemocnět bakteriální, virovou či parazitární infekcí, zaplísněním anebo i jejich kombinacemi. Pokud zaznamenáme různé příznaky jako odstáté šupiny, vyboulené oči, problémy s plaváním, apatie, vředy, bílý povlak atd., snažíme se rybu vylovit a dát ji do karantény, kde můžeme lépe identifikovat onemocnění. Pokud se jedná o nákladné KOI kapry, vždy se vyplatí konzultace s odborníky nebo veterinárním lékařem. Jinak může pomoci univerzální přípravek MEDIC POND. Pro jistotu přeléčíme i celé jezírko, abychom se zbavili patogenních původců onemocnění. Při virových nákazách jako je jarní virémie, KOI herpes virus nebo spavá nemoc KOI léčba bohužel neexistuje. Zde je možná pouze prevence, a to silná imunita a správná výživa suplementovaná probiotiky PROBIOTIC POND.

 

Co nejvíce radosti se šupinatými přáteli a žádné starosti vám přeje Home Pond

Související zboží
Jeseter 1 kg Jeseter 1 kg Kód: 70000010 Novinka Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Vysoce kvalitní potápivé krmení pro jesetery
189 Kč
Detail
Jeseter 3 kg Jeseter 3 kg Kód: 70000013 Novinka Doporučujeme
Připraveno k odeslaní
Vysoce kvalitní potápivé krmení pro jesetery
538 Kč
Detail
Medic Pond 1 l Medic Pond 1 l Kód: 51100080 Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Širokospektrální přípravek působící antibakteriálně, proti parazitům a proti plísním
425 Kč
Detail
Medic Pond 3 l Medic Pond 3 l Kód: 51300080 Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Širokospektrální přípravek působící antibakteriálně, proti parazitům a proti plísním
995 Kč
Detail
Midori 1 kg Midori 1 kg Kód: 70000030 Novinka Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Plovoucí vysoce kvalitní krmivo založené na hmyzu.
250 Kč
Detail
Midori 3 kg Midori 3 kg Kód: 70000033 Novinka Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Plovoucí vysoce kvalitní krmivo založené na hmyzu.
712 Kč
Detail
Multi Mix 1 kg Multi Mix 1 kg Kód: 70000020 Novinka Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Plovoucí krmení pro KOI kapry a jezírkové ryby
159 Kč
Detail
Multi Mix 3 kg Multi Mix 3 kg Kód: 70000023 Novinka Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Plovoucí krmení pro KOI kapry a jezírkové ryby
453 Kč
Detail
Probiotic Pond 1000 g Probiotic Pond 1000 g Kód: 13100080 Novinka Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Probiotické bakterie pro zdravé ryby
1.185 Kč
Detail
Probiotic Pond 500 g Probiotic Pond 500 g Kód: 13500800 Novinka Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Probiotické bakterie pro zdravé ryby
619 Kč
Detail