Kdy v jezírku spustit filtraci a začít krmit ryby?

Kdy je ten pravý čas na zprovoznění filtrace v jezírku, když není kalendářní jaro a teploty atakují 15 °C? Můžou se již začít krmit ryby nebo hrozí nějaké riziko, pokud se zase vrátí zima?

zahradn___jez__rko_spu__t__n___filrace_home_pond

Všichni jsme již netrpělivě nedočkaví jara. Není se čemu divit, když sluneční paprsky a denní teploty přes 10 °C v nás probudí aktivitu jarní přípravy zahrady, včetně jezírka.

Kdy zprovoznit filtraci v jezírku?

Odpověď je jednoduchá: „Čím dříve, tím lépe“.

Pro jezírko je nejvhodnější, pokud filtrace běží značnou část roku. Vlastně od rozmrznutí do zamrznutí vody v jezírku. Přesné datum ale nikdo dopředu nedokáže sdělit. Vše se odvíjí od stability počasí a teplot. Pokud někdo spustí filtraci již koncem února či začátkem března a opravdu již nebude mrznout ani přes noc, tak je to správné rozhodnutí.

Jenže když se vrátí zima s tím, že několik dnů bude přes den minus 8–10 °C, musíme vše znovu „zazimovat“. Jediná možnost je sledovat dlouhodobou předpověď a kolem půli března by se mohlo uvažovat o zprovoznění. Nejlepší je mít vybudovaný zimní filtrační okruh.

Ve správný čas tedy volte následující postup

  • Kontrola filtrační technologie a obvodu fólie
  • Odstranění suchých částí rostlin a nečistot
  • Spuštění filtrace
  • Aplikace startovacích bakterií

 

Více jsme psali v článku Jezírko na jaře.

Kdy začít krmit ryby?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, jelikož ryba je studenokrevný živočich (aktivita a metabolismus se odvíjí od teploty okolí, nedokáže si teplo vyrábět sám). Čím dříve ryby začnou konzumovat vhodnou potravu, tím dříve se po zimě dostanou do kondice a zvýší se jim imunita proti nemocem, které jsou právě z jara velmi časté.

Pokud se však voda oteplí a ryby začnout konzumovat dodávanou potravu a  pak se náhle vrátí zimní počasí, rybám spíše ublížíme. Zpomalí se jim trávení a nahromaděná potrava v zažívacím traktu může být příčinou k amoniakální autointoxikaci, která vede až k úhynu.

V zahradních jezírkách se primárně chovají kaprovité a jeseterovité ryby. Jeseteři přijímají potravu celoročně. Riziko psané výše platí hlavně pro ryby kaprovité - tedy KOI, karasy, jelce atd. Jak již bylo zmíněno, jarní období je pro ryby rizikovým z hlediska zdravotního stavu a náchylnosti k nemocem, proto je dobré jejich imunitu podpořit kvalitním krmivem a rybími probiotiky.

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Ale co kdyby?

Přejeme mnoho pohody, a nejen u vody. Home Pond

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení