98%

Jak na řasy v jezírku. Dlouhá vláknitá řasa nebo zelená voda?

Jak na řasy v jezírku? Každý, kdo má zahradní jezírko řešil nebo řeší problém s vláknitou řasou. Jaké vlastně máme v jezírkách řasy a jak docílit toho, aby byl v jezírku jejich výskyt esteticky únosný? Nebo se řas zbavte úplně a mějte jezírko krásně čisté a bez řas. 

Druhy řas v jezírku

V jezírku jsou dva typy řas:

  • vláknitá dlouhá řasa (mnohobuněčná stélka)
  • zelená voda (jednobuněčná řasa)

Někdy se lidé pletou a zelenou vodu v jezírku přisuzují výskytu sinic. Sinice ale mají mnohem blíže bakteriím než jednoduchým rostlinám, tedy řasám.

 

Jak poznáme zelenou jednobuněčnou řasu od sinic?

Výskyt sinic v jezírku není častý. Existuje jednoduchý test, který nám řekne, zda se jedná o zelenou vodu, tedy jednobuněčnou řasu či naopak o sinice.

Postup je jednoduchý:

  • naberte zelenou vodu z jezírka do průhledné plastové láhve a nechce cca 30 minut stát
  • pokud se na hladině vytvoří světlezelená vrstva a pod ní čistá voda, jde o sinice
  • pokud bude ale voda stále zakalená do zelena v celém objemu, jedná se o jednobuněčnou řasu.

My se v článku zaměříme pouze na řasy vyskytující se v jezírkách za klimatických podmínek české kotliny a řekneme si jak na to, abychom měli jezírko s minimem řas anebo úplně bez řas.

rasa-v-jezirku

 

Jak na zahradní jezírko bez řas

Řasy jsou velmi staré organismy, respektive jednoduché rostliny, které najdeme ve vodě, ve vzduchu i na souši. Řasy rostou třeba i na ledu v Antarktidě. Taxonomii řas a vlivy na jejich výskyt si opravdu zjednodušíme pouze pro případ zahradního jezírka. Doufám, že každý algolog či fykolog bude shovívavý, jelikož pro náš účel to bude dostatečné.

U nás v ČR se můžeme setkat s těmito třídami řas:

  • Chlorophyta
  • Chlorophyceae
  • Xanthophycae
  • Chrysophycae
  • Cryptophyta, jejíž někteří zástupci tvoří vláknité řasy, jiní jednobuněčnou řasu, tedy zelenou vodu.

 

jezirko-bez-ras 

Zelená voda v jezírku

Každý jezírkář chce mít čistou vodu. Chce vidět na dně ve dvou metrové hloubce spadenou korunu a zelená barva je přípustná všude kolem, jen ne v jezírku.

Zelenou vodu v jezírku tvoří fytoplankton. Většinou se jedná o jednobuněčnou kokální, kapsální či monadoidní řasu, která se v jezírku vyskytuje celoročně. Někdy se stává, že je  jezírko po zazimování krásně čisté a na jaře je voda zelená. Je to dáno tím, že řasa nemá velkou konkurenci a dokáže využít světlo procházející přes led k fotosyntéze a následnému růstu.

Když se v čas spustí v jezírku filtrace, která je správně dimenzovaná na daný objem vody a rybí posádku, průhlednost vody se během několika dní zlepší a použitím startovacích bakterií se urychlí náběh filtrace. Pokud filtrace není schopna separovat zelenou vodu (schopných typů filtrací je ovšem jako šafránu), používá se UV lampa, která ionizujícím UVC zářením dokáže usmrtit živé buňky řas, ale bohužel i zooplanktonu a pro jezírko potřebných bakterií.

Spory řas bohužel UVC lampa nezničí. Variantou, jak odfiltrovat zelenou vodu v jezírku s absencí UVC lampy, je filtrování přes půdní filtr (různé frakce kačírku a kamenů, přes které je voda nasávána nebo vyvěrá). I tento typ filtrace může mít nedostatky. Pro rychlé odstranění zelené vody v jezírku je možné použít vhodné kvalitní přípravky, efekt vyčištění vody v jezírku je pak velmi rychlý.

filter-pond

Filter Pond

Startovací bakterie k rychlému spuštění biologické filtrace.

od 255 Kč

Zachovat jezírko čisté
briliant-pond

Brilian Pond

Pro rychlé projasnění vody — okamžitě odstraňuje zákal..

od 246 Kč

Projasnit vodu
fosfoff-pond

Fosfoff Pond

Prevence růstu řas — snížuje výskyt fosfátů ve vodě..

od 501 Kč

Zabránit zelené vodě

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku

Druhým typem řasy v jezírkách je vláknitá neboli dlouhá řasa. Dlouhou vláknitou řasu povětšinou tvoří dlouhá zelená vlákna (trichální stélka). Tyto vlákna rostou v jezírku, právě když se zbavíte zelené vody. Vláknitá řasa potřebuje k růstu průhlednou vodu, protože roste přichycená na celém povrchu pod hladinou vody v jezírku.

Bohužel roste i v zimě pod ledem. Je to zapříčiněno světelným spektrem, které pronikne přes led. Poslední dobou je to hlavně díky slabým zimám, kdy přes zimu je jen pár mrazivých dnů. Vláknité řase stačí těch pár chvil, kdy roztaje ledová pokrývka jezírka, k enormnímu nárůstu. S touhle jarní kalamitou vláknité řasy se setkává čím dál více majitelů jezírek a v příštích letech tomu nebude pravděpodobně jinak.

vlaknite-rasy

 

S vláknitou řasou v zimním období se budeme, bohužel, díky změnám klimatických podmínek setkávat častěji. Vláknitou řasu z jezírka neodstraníme žádnou filtrační technologií. Pokud ve vodě snížíme obsah živin (například bakteriemi do jezírka), změní se systematická skladba (druhové zastoupení) řas. A to tak, že jezírko bude obrostěno řasami tolerantnějšími k nižšímu obsahu živin, například vlákny o délce do 5 cm, což může být pro některé majitele jezírek esteticky přípustné.

Bohužel to nebývá pravidlem a může se stát, že pevné dlouhé vláknité řasy jsou nahrazeny slizovitými koloniemi řas. Tyto kolonie jsou přes noc na dně, ale jak vysvitne slunce, tak díky fotosyntéze vyplavou k hladině.

Jak tedy odstranit vláknitou řasu z jezírka?

Pokud jezírko chceme zbavit veškeré vláknité řasy a nastavit podmínky, aby se řasa v jezírku zase neobjevila, neobejdeme se bez kvalitních a funkčních přípravků na vláknitou řasu. Klimatické podmínky v České republice neumožňují mít přirozená okrasná jezírka bez řas, jako je tomu například v Rakousku či Německu v podhůří Alp, kde jsou nižší průměrné teploty a imise (spad živin a prachu ze vzduchu).

Již jsme psali pojednání o tom, proč nemůže být přirozeně jezírko bez řas a vysvětlili jsme účinný či neúčinný vliv rostlin a bakterií na výskyt řasy v zahradním jezírku. Řasy jsou nedílnou součástí vodního ekosystému a pro život na Zemi nepostradatelné, produkují více kyslíku než všechny stromy na planetě, ale někdy umí majitele jezírek opravdu potrápit.

Ověřené řešení při boji s vláknitou řasou:

 1.  Co nejvíce řasy odstraňte mechanicky (síťka, hrábě) a dočistěte pomocí našeho přípravku Attack Pond.

 2.  Druhý den aplikujte Kata Pond nebo Super Pond v závislosti na tom, jaký druh jezírka máte.

 3.  Po týdnu přidejte bakterie Bacter Pond. Pomohou s odbouráním odumřelé řasy a absorbují živiny. Bakterie se v jezírku pomnoží a vytvoří biofilm, který odbourává živiny, čímž čistí vodu od nečistot.

 

attack-pond

Attack Pond

Rychlé odstanění nečistot z jezírka. Odstraní nejen vláknitou řasu, ale i spadané listí, tlející zbytky rostlin apod.

od 235 Kč

Vyčistit jezírko
kata-pond

Kata Pond

Nejúčinnější přípravek na trhu. Vhodný pro rostlinná jezírka. Působí pouze na vláknitou řasu, jiné rostliny na něj nereagují.

370 Kč

Odstranit řasu
super-pond

Super Pond

Univerzální přípravek, účinkuje nejen na vláknitou řasu, ale i na zelenou vodu. Určen jednorázově do jezírek bez leknínů.

od 246 Kč

Odstranit řasu