98%
Jak připravit jezírko na jaro? ✅ Kontrolní checklist ZDARMA pro vás!

Jak mít čisté koupací jezírko po celé léto?

Teploty pomalu rostou a horké letní dny jsou za dveřmi, koupací jezírko nám nespočetněkrát přijde vhod ke koupání a osvěžení v horkých letních dnech. Není nic lepšího než se vykoupat v čisté vodě vlastního zahradního jezírka, kdy nám dělají společnost ochočení KOI kapři. A pokud k tomu přidáme sklenku vychlazeného dobrého vína či chmelového moku, tak dokonalost okamžiku je na světě.

jezirko

Dokonalý okamžik prožitku v koupacím jezírku může pokazit dlouhá vláknitá řasa. Samotné koupací jezírko bývá konstruováno odlišně než zahradní jezírko s okrasnými rybami. U koupacích jezírek bývá minimum ryb, ale není nic lepšího než se koupat s velkými nádhernými ochočenými KOI kapry. Díky tomu, že je v jezírku minimum ryb, tak by měla být trofie (úživnost) vody oligotrofní (nízký obsah živin).

Ryby v koupacím jezírku krmíme velmi střídmě. Vhodní jsou okrasní zlatí jeseni, kteří se přirozeně pohybují u hladiny a sbírají spadlý hmyz do vody a živí se larvami komárů. Obecně bychom mohli koupací jezírka rozdělit do dvou skupin (pomineme-li rozdělení biotopů, které realizátoři koupacích jezírek převzali od našich rakouských a německých sousedů). Jsou to jezírka, kde je minimum rostlin, několik ryb a filtrační technologie nebo rostlinné jezírko bez ryb s pobřežními rostlinnými částmi.

Co mají tyhle dvě skupiny společného?

To, že u obou těchto typů jezírek nám mohou koupání znepříjemnit řasy. Ani jezírko s minimem obsahu fosforečných či dusíkatých živin, bohužel, není zárukou jezírka bez řas. Proč jsou v každém zahradním jezírku řasy, jsme si řekli v článku Jak na řasy v jezírku.

Jak dosáhnout čistého koupacího jezírka?

Základem je jarní spuštění, kdy z jezírka po zimě odstraníme usazeniny, vláknité řasy a spadané listí. Jak na to si můžete přečíst v článku Jezírko na jaře. Než se voda v jezírku ohřeje na teplotu vhodnou na koupání, snažíme se pořád udržovat vodu čistou, odstraňujeme vláknité řasy a nečistoty hráběmi či síťkou. Pomoci si můžeme použitím ATTACK POND. Skvělým pomocníkem je jezírkový vysavač, který velmi přispívá k čistotě vody. Velmi se vyplatí vysávat veškeré usazeniny z koupací zóny.

Když se voda v jezírku ohřeje na koupací teplotu, použijeme u jezírek prvního typu (s minimem rostlin) přípravek SUPER POND, který nám zajistí čistou vodu bez vláknité řasy podle typu jezírka a chemismu vody na čtyři až deset týdnů. Výhoda použití přípravků SUPER POND do koupacího jezírka je v jednorázovém použití, kdy aplikujeme množství přípravku dle objemu jezírka.

U čistě rostlinných jezírek, kde rostliny mají čistit a udržovat vodu čistou (bohužel většinou pouze podle slov realizační firmy, ale skutečnost je úplně jiná) použijeme přípravek KATA POND. První dávka může být až 2,5g na 1m3 vody v koupacím jezírku a následně každý týden 1,5g do vymizení vláknité řasy.

Tohle je nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak mít koupací jezírko na zahradě čisté a bez řas po celé léto.

Nezapomeňte se před koupáním v jezírku osprchovat a umýt veškeré opalovací krémy a oleje, je to lepší pro čistotu vody i pro šupinaté kamarády.

Příjemné chvíle při koupání v čistém zahradním jezírku přeje Home Pond.