98%

Únik vody z jezírka? Poškozená jezírková folie?

Ztrácí se nám voda v jezírku? Jde o poškozenou folii, kterou uniká voda z jezírka nebo může jít o odpar vody? Popišme si tyto dva způsoby ztráty vody v zahradním jezírku.

ztráta-vody_1
 

Klesá nám hladina v jezírku, jak zjistíme, kde je díra nebo trhlina?

Takových dotazů za léto nebývá málo. Pak se snažíme rozpomenout, zda nemohl ten náš chlupatý čtyřnohý kamarád při čachtání někde prorazit folii, když se třeba škrábal na břeh nebo děti při vodních radovánkách. Představa, že budeme muset vypouštět jezírko a hledat únik vody se rovná hledání jehly v kupce sena. Různé rady s nahromaděním mouky u místa úniku moc nefungují a projíždění každého sváru, zda nepovolil taky není moc zábavné.

Tak teče nám někde jezírko, když máme ztrátu vody i 10 cm za týden? Odpověď zní, že může jít o normální odpar vody v horkých letních měsících. Je spousta faktorů, které si ani kolikrát neuvědomíme a vedou k poklesu hladiny. U jezírek, kde jsou vodopády, potůčky a fontány je v horkých letních měsících odpar mnohem větší než u jezírek s absencí těchto vodních prvků. Pokud se k teplotě přes 30 °C ve stínu připojí i vítr, který kapky vody odfoukne mimo jezírko, může být pokles hladiny opravdu rapidní. I při koupaní si člověk neuvědomuje, že spousty vody z jezírka „odnese“ na trávník, molo či lehátko a pokud se koupeme každý den, tak za týden to může být i klidně více než půl centimetru. Připočteme-li přirozený odpar s vystavenou hladinou jezírka horkému letnímu větru, můžeme napočítat až 10 cm za týden. Proto se neděste, když se vrátíte ze čtrnáctidenní dovolené a ve vašem zahradním jezírku chybí i 20 cm vody. Stačí se dozvědět od sousedů, že zde panovaly tropy a obava z prasklé folie a následnému úniku vody z jezírka je zažehnána. Když je ale zataženo a na týden se ochladí a voda se ztrácí ve stejném množství, tak to bohužel odpar nebude a budete si muset dát práci a poškození najít a opravit. Nejednoduší je na trhlinu navařit fóliovou záplatu, u kaučukových folii se musí záplata lepit.

Pokud nemáme automatizované dopouštění, ale dopouštíte vodu jednorázově, tak se někdy může stát, že při větším dopuštění se zhorší kvalita vody v jezírku. Tohle je častější případ při použití studniční vody nebo z vrtu. Je to dáno tím, že přes léto klesá spodní voda a prosáklá hnojiva či rozpuštěné minerály se v podpovrchové vodě koncertují. Pokud dojde k vytvoření červenohnědého zákalu, tak to mají na svědomí sloučeniny manganu či železa a jejich odstranění v živém jezírku není jednoduché. Vhodný způsob je počkat, kdy biologicky zdravé jezírko časem železo a mangan využije jako biogenní prvek, část hydratované sloučeniny železa a manganu sedimentuje a dá se povysávat, nebo se přes dnovou gulu dostane do filtrace a odtud se odkalí. Pokud naopak voda zezelená (dopouštěná podzemní voda obsahovala průsaky z hnojiv, hlavně sloučeniny dusíku a fosforu) lze opět počkat až si jezírko a filtrační systém s vodu poradí (můžete trvat i více než 10 dnů) nebo si dopomoci aplikací BRILLINAT POND k rychlému zbavení vody zeleného zákalu a následnému projasnění. Pokud by se při dopuštění většího množství studniční vody začala na folii či kamnech objevovat vláknitá řasa, použijte k zamezení jejího růstu přípravek na vláknitou řasu KATA POND nebo SUPER POND.

Home Pond přeje pohodové letní dny u vody