98%

Začíná nová sezona - co je potřeba udělat v jezírku na jaře?

Dny se pomalu prodlužují a čas zimy se už krátí. Přes den teploty atakují i 15 °C a sluníčko už začíná skutečně hřát. Nová jezírkářská sezóna pomalu klepe na dveře. Ale pozor, abychom se neunáhlili, každý z vás si jistě pamatuje bílé a mrazivé Velikonoce.

Jaké bývají nejčastější problémy s jezírkem na přelomu zimy a jara?

V posledních několika letech bývají teplejší zimy jen s pár mrazivými dny a rychlejším nástupem jara. Nejčastějším problémem v tuto dobu bývá zařasení jezírka, a to vláknitou (dlouhou) řasou nebo pak jednobuněčnou řasou (zelená voda). Příčinou enormního růstu řas v předjarním období je velké množství živin a jejich takřka nulové odbourávání během zimního období. To může být zapříčiněno opomenutím nebo nedostatečnou posezonní údržbou jezírka, tedy zazimováním. Velké množství živin se nachází v detritu (organické usazeniny na dně). Ty je dobré během zazimování jezírka odsát vysavačem.

Problém s odstraněním je většinou u jezírek, která mají na dně kameny a kačírek, ze kterého se usazeniny takřka nedají odsát. Obdobným problémem je spadené listí do jezírka, které tlením uvolňuje živiny. Primárním impulzem pro růst řas v jezírku během zimy a s nástupem jara je fosfor. S jeho odstraněním vám pomůže přípravek FOSFOFF POND. Ten je právě vhodný do studené vody, kdy ještě dostatečně nefunguje biologická filtrace. 

zahradni-jezirko

Jak připravit jezírko na novou sezónu?

Když jsou noční teploty dlouhodobě nad bodem mrazu, tak je již potřeba začít chystat jezírko na novou sezónu. Prvně zkontrolujeme okraje jezírka, zda někde není vidět fólie nebo není spadený kámen, fólii přihrneme a kameny dáme na původní místo. Vhodné je vyčnívající fólii zkontrolovat, zda nedošlo k jejímu poškození během zimních měsíců, kdy je fólie v mrazech velmi křehká. Pokud jsme nezastřihli pobřežní rostliny (traviny, rákos), tak to uděláme před rašením nových výhonů.  Je-li na dně jezírka tlející listí z podzimního období, tak jej vysajeme jezírkovým vysavačem.

Důležité je odsát ze dna jezírka veškeré organické usazeniny i vláknitou řasu. S úplným dočištěním nám pomůže přípravek Attack Pond. Když je jezírko vyčištěno, tak můžeme zkontrolovat odstavené filtrační technologie a ty pak zapnout. Pokud máte jezírko se zimní cirkulací, tak se jen otevřou ventily či šoupata a hlavní filtrační okruh bude běžet. Na aplikaci filtračních bakterií počkejte až se voda ohřeje na teplotu okolo 10 °C.

Konec zimního období je rizikový pro naše rybí miláčky

Často se setkáváme s chovateli, kteří zaznamenávají zhoršené zdravotní problémy u svých ryb právě v období přelomu zimy a jara. Nejčastěji se jedná o zaplísnění povrchu těla ryb a někdy i virové infekce, a to hlavně jarní virémii. Jarní virémie je typická při teplotě pod 20 °C, kdy kaprovité ryby mají vypoulené oči. Bohužel ve studené vodě do 10 °C jsou medikamenty nepoužitelné.

Nejlepší a nejvhodnější je prevence. To znamená zdravé životní prostředí, kvalitní zdroj potravy, čistá, dostatečně prokysličená voda, ne moc velká rybí obsádka a zdroj ryb z ověřeného zdroje. Máme tedy jezírko vyčištěné od sedimentů a rovněž tak i zprovozněnou filtraci. To je první krok ke zlepšení životních podmínek v jezírku. Až se voda trochu prohřeje, aspoň na 8–10 °C, tak začneme s krmením kaprovitých ryb. Ryby krmte kvalitním a vyváženým krmivem a klidně můžete přidat moučné červy plné bílkovin. Pro dobrou imunitu a prevenci virových nákaz přidejte do krmiva i do jezírka probiotické bakterie.

Příjemné chvíle u vody přeje Home Pond.