98%

🏖️ 3 tipy jak zabezpečit zahradní jezírko před odjezdem na dovolenou

Před odjezdem za rekreací často kontrolujeme dům, ale neměli bychom zapomenout ani na zahradní jezírko. Není moc příjemné zažít rozčarování u zapáchajícího jezírka po návratu z odpočinkové dovolené. Pokud se tedy chystáte vyrazit na dovolenou trvající déle než týden, neměli byste přípravu zabezpečení jezírka opomenout.

1) Zkontrolujte filtrační okruh

filtracni-okruh-jezirko

Nezřídka se stává, že po návratu zjistíte, že nefunguje čerpadlo, což často mívá fatální následky hlavně pro chované ryby a můžeme přijít o své šupinaté mazlíky. O tom, že v létě je velký odpar vody jsme psali článku: Příčiny úniku vody ze zahradního jezírka.

Pokud nemáte vyřešené automatické dopouštění vody do jezírka, je více než vhodné odstavit filtrační okruh přes skimmer. Pokud tak neučiníte, hrozí odparem pokles hladiny na takovou úroveň, kdy čerpadlo přes skimmer začne nasávat vzduch.

Co se stane?

Směs vody se vzduchem má nižší hustotu, zvýší se otáčky a čerpadlo se začne přehřívat. Pokud nemá tepelnou pojistku, tak se spálí. Následně přestane cirkulovat voda přes filtraci a filtrační bakterie uhynou a nahradí je anaerobní, které produkují toxické látky jako, amoniak, merkaptany, oxid uhelnatý atd.

Taková filtrace se pak musí vypustit, vyčistit a znovu osadit startovacími bakteriemi. To spolu s obstaráním nového čerpadla zabere čas, ale to ryby v teplé vodě moc nemají.

 


Filter Pond

Startovací bakterie k rychlému spuštění biologické filtrace.

od 255 Kč

Zachovat jezírko čisté

2) Zkontrolujte teplotu vody

Další problém v čase dovolených jsou letní tropy a tím i teplota vody. Se vzrůstající teplotou vody klesá rozpustnost kyslíku, ale roste jeho spotřeba jak dýcháním ryb, tak přirozenými rozkladnými aerobními procesy. Přílišné vzduchování vody v jezírku může mít opačný efekt, jak jsme se zmiňovali v článku: Je pH vody v jezírku důležitý parametr? 

Pokud máte vodopád či potok, tak nastavte automatické zapínání přes noc, nejlépe od půlnoci a vypnutí před rozedněním. V létě má voda v jezírku často více než 25 °C a teplota vzduchu přes noc nevystoupá nad 20 °C, proto zapnutý vodopád nebo potok v noci vodu v jezírku ochlazuje.

jezirko_vodopad_home_pond

 

3) Nekrmte ryby více než obvykle

Pokud nemáte automatické krmítko, je lepší ryby nekrmit a hlavně nedávat před odjezdem více krmiva než obvykle.  V jezírku je hlavně přes léto přirozené potravy dost a ten dvoutýdenní půst jim vůbec nevadí.

ryby

 

Bojujete s vláknitou řasou?

Tenhle boj můžete vyhrát. Máme pro vás ověřené řešení:

 1.  Co nejvíce řasy odstraňte mechanicky (síťka, hrábě) a dočistěte pomocí našeho přípravku Attack Pond.

 2.  Druhý den aplikujte Kata Pond nebo Super Pond v závislosti na tom, jaký druh jezírka máte.

 3.  Po týdnu přidejte bakterie Bacter Pond. Pomohou s odbouráním odumřelé řasy a absorbují živiny. Bakterie se v jezírku pomnoží a vytvoří biofilm, který odbourává živiny, čímž čistí vodu od nečistot.

 

attack-pond

Attack Pond

Rychlé odstanění nečistot z jezírka. Odstraní nejen vláknitou řasu, ale i spadané listí, tlející zbytky rostlin apod.

od 235 Kč

Vyčistit jezírko
kata-pond

Kata Pond

Nejúčinnější přípravek na trhu. Vhodný pro rostlinná jezírka. Působí pouze na vláknitou řasu, jiné rostliny na něj nereagují.

370 Kč

Odstranit řasu
super-pond

Super Pond

Univerzální přípravek, účinkuje nejen na vláknitou řasu, ale i na zelenou vodu. Určen jednorázově do jezírek bez leknínů.

od 246 Kč

Odstranit řasu