Jak připravit jezírko na jaro? ✅ Kontrolní checklist ZDARMA pro vás!

Jak zabezpečit zahradní jezírko před odjezdem na letní dovolenou?

Před odjezdem za rekreací často kontrolujeme dům, ale neměli bychom zapomenout ani na zahradní jezírko. Není moc příjemné zažít rozčarování u zapáchajícího jezírka po návratu z odpočinkové dovolené. Pokud se tedy chystáte vyrazit na dovolenou trvající déle než týden, neměli byste přípravu zabezpečení jezírka opomenout.

Filtrační okruh

Nezřídka se stává, že po návratu zjistíte, že nefunguje čerpadlo a nevíte jak dlouho, což často mývá fatální následky hlavně pro chované ryby a můžeme přijít o své šupinaté mazlíky. O tom, že v létě je velký odpar vody jsme psali článku Únik vody z jezírka? Pokud tedy nemáte vyřešené automatické dopouštění vody do jezírka, je více než vhodné odstavit filtrační okruh přes skimmer. Pokud tak neučiníte, hrozí odparem pokles hladiny na takovou úroveň, kdy čerpadlo přes skimmer začne nasávat vzduch.

Co se stane?

Směs vody se vzduchem má nižší hustotu, zvýší se otáčky a čerpadlo, se začne přehřívat a pokud nemá tepelnou pojistku, tak se spálí. Následně přestane cirkulovat voda přes filtraci a filtrační bakterie uhynou a nahradí je anaerobní, které produkují toxické látky jako, amoniak, merkaptany, oxid uhelnatý atd. Taková filtrace se pak musí vypustit, vyčistit a znovu osadit startovacími bakteriemi, to spolu s obstaráním nového čerpadla zabere čas, ale to ryby v teplé vodě moc nemají.

jezirko_vodopad_home_pond

Teplota vody

Další problém v čase dovolených jsou letní tropy a tím i teplota vody. Se vzrůstající teplotou vody, klesá rozpustnost kyslíku, ale roste jeho spotřeba jak dýcháním ryb, tak přirozenými rozkladnými aerobními procesy. Přílišné vzduchování vody v jezírku může mít opačný efekt, jak jsme se zmiňovali v článku Je pH vody v jezírku důležitý parametr? Pokud máte vodopád či potok, tak nastavte automatické zapínání přes noc, nejlépe od půlnoci a vypnutí před rozedněním. V létě má voda v jezírku často více než 25 °C a teplota vzduchu přes noc nevystoupá nad 20 °C, proto zapnutý vodopád nebo potok v noci vodu v jezírku ochlazuje.

A co krmení ryb? Pokud nemáte automatické krmítko, tak je lepší ryby nekrmit, a hlavně nedávat před odjezdem více krmiva než obvykle.  V jezírku je hlavně přes léto přirozené potravy dost a ten dvoutýdenní půst jim vůbec nevadí.

Příjemnou dovolenou přeje Home Pond