98%

Proč se vyplatí znát přesný objem zahradního jezírka?

Přesný objem vašeho zahradního jezírka je velmi důležitá informace. Na objemu jezírka závisí funkčnost dané filtrace či účinnost přípravků proti řase, či bakterií do jezírka. Znát přesný objem vody ve vašem jezírku v důsledku šetří vaši peněženku.

objem_vody_v_jez__rku_home_pond 

Při realizaci nového jezírka, při jeho rekonstrukci či vypouštění, je dobré investovat pár korun a koupit průtokový měřič, který nám přesně řekne, jaký objem vody máme v našem jezírku. Tahle investice do měřiče se vyplatí, a dokonce se vám mnohonásobně vrátí. Není namístě spoléhat se jen na „okometrii“ a odhady objemu vody v jezírku. Informace o přesném objemu jezírka šetří i vaši peněženku.

Dostatečné technologie

Aby jezírkář předešel rozčarování, kdy jeho vysněné představy bohužel pak neodpovídají následné realitě, co se čistoty jezírka týče, je velmi důležité používat správně dimenzovanou technologii.
U jezírkové filtrace rozhodně platí ono známé čím víc, tím lépe. Pokud máte filtraci, která není dostačující pro objem vašeho jezírka, je to stejná situace jako by bylo jezírko téměř bez filtrace. Bohužel výrobci často uvádějí velmi nadhodnocené hodnoty objemu jezírka, pro které je filtrace určena. Doporučujeme vám tedy, abyste danou hodnotu vydělili dvěma. Tím dosáhnete účinného a funkčního filtrování vody ve vašem jezírku.


Chov a péče o ryby v jezírku

Nemalé procento jezírek je přerybněných, což vede ke zhoršení kvalitativních ukazatelů vody. Ty mají dopad i na ryby, protože jim nesvědčí přemíra hustoty rybí obsádky. Často čteme různé formule, kolik centimetrů, kilogramů ryb má být v určitém objemu vody. Takhle jednoduše se to říct nedá. Jiné nároky na objem vody mají karasové, KOI kapři a jiné pak jeseteři. Obecně bychom vám nedoporučovali do jezírek do 3 kubíků vody KOI kapry a jesetery jedině až od objemu 15 kubíků.

Pokud spatříme, že jsou ryby v jezírku infikovány nějakými parazity či nemocí, tak pro úspěšnou léčbu ryb je informace o objemu vody nezbytná. Pokud se nadávkuje málo léčiva pro ryby, tak se léčivý efekt nedostaví. Jezírko neslouží jen potěše našeho oka, ale je to také životní prostředí našich ryb.


Aplikace přípravků proti řase a bakterií do jezírka

Znalost přesného objemu jezírka je potřeba i pro nápravu původně nevhodných parametrů vody na ideální hodnoty. Nejčastěji je problém s vysokým pH vody v jezírku (nad 8,5) a dle přesného objemu jezírka můžeme správně nadávkovat pH minus. Aplikací bakterií do jezírka předávkování nehrozí, ale je zbytečné aplikovat větší množství, než je doporučeno. V teplých měsících má každé zahradní jezírko problém s řasou. A jak jsme psali v článku Jak na řasy v jezírku, úplné zbavení řas, a to hlavně řasy vláknité, je možné pouze aplikací vhodného přípravku. Pro správný vliv přípravku na řasu je nutné aplikovat přesně na daný objem. Například efekt na řasu v jezírku o objemu vody 10 m3 s aplikací přípravku Super Pond 100 g na 5 m3 vody v jezírku bude mizivý, a to platí u každého dávkování.

Proto se vyplatí znát přesný objem vody ve vašem zahradním jezírku.

Příjemné chvíle u vody přeje Mirek Hanák, Home Pond.