Proč se zrovna fosfor uvádí jako hlavní stimulant růstu řas v jezírku?

Fosfor je primárním faktorem, který má vliv na intenzitu růstu řas. Fosfor je biogenní prvek, tudíž je obsažen ve veškeré organické hmotě. Bohužel biologickou cestou nelze fosfor z vody jezírka odstranit. Jak tedy snížit obsah fosforu ve vodě a tím omezit růst řas v jezírku?

fosfor_riasy_jazierko_home_pond 

Fosfor je nezbytný biogenní prvek, který se podílí na mnoha biologických procesech, a to jak u rostlin, tak u živočichů. U rostlin, a tedy i u řas, je fosfor součástí například nukleových kyselin (DNA a RNA), buněčných membrán (fosfolipidy) a zásobárnou buněčné energie ve formě ATP (adenosintrifosfát). Pro řasy a sinice (v jezírku spíše vzácností) je limitující prvek fosfor s dusíkem. Dostat z vody dusík je mnohem snazší, než je tomu u fosforu. S dusíkem vám pomohou nejen rostliny, ale hlavně bakterie. Kdežto odstranit fosfor z jezírka je náročné, hlavním pomocníkem jsou rostliny, bakterie odstraní opravdu minimum fosforu, jde o téměř zanedbatelné množství.

Jak můžeme v jezírku snížit obsah fosforu?

Pokud v jezírku nejsou vodní rostliny, to je submerzní (ty, co jsou úplně potopené jako v akváriu), ne litorální (pobřežní jako rákos, vachta, šípatka, prustka atd.), je potřeba fosfor redukovat a tím omezit růst řas na esteticky přijatelnou úroveň. Nejvíce fosforu spotřebovávají submerzní rostliny, to znamená „celoponořené“. Obsah biologicky aktivního fosforu, tedy takového, který rostliny a řasy dokážou využít, by měl být pod 1mg/l. Bohužel biologicky dostupný fosfor ve formě celkového oxidu fosforečného PO4 a jeho disociátů se stanovuje velmi obtížně. Fosfor, jak bylo zmíněno, je společně s dusíkem limitujícím prvkem pro růst řas. Optimální molární poměr dusíku a fosforu pro růst řas je 16:1. Je to takzvaný Redfieldův poměr, který je shodný s poměrem v buňkách řas a sinic. Fytoplankton (tedy řasy a sinice) využívají pouze disociát oxidu fosforečného, tedy fosforečnany. Pokud v jezírku nemáte ponořené vodní rostliny, tak fosfor můžete odstranit pouze chemicky, a to vysrážením na nerozpustný komplex. Pro vysrážení fosforu z jezírka se jeví nejlépe přípravek Fosfoff Pond, a to z několika důvodů. Fosfoff Pond je vytvořen na přírodní minerální bázi, jeho adsorpční kapacita je největší v přírodě, neovlivňuje chemisus vody a je bezpečný pro všechny organismy.

Jak se dostává fosfor do jezírka?

Fosfor jako biogenní prvek se do jezírka dostává mnoha cestami. V jarním období je to pyl, který trápí nejen alergiky, ale i majitele zahradních jezírek. Značné množství fosforu je obsaženo v krmivech a exkrementech ryb. Při tlení rostlinných zbytků se z organického materiálu uvolňuje fosfor do vody. Studniční voda často může obsahovat zvýšené koncentrace fosforu, který se do ní dostane průsaky při hnojení polí. Ve vodním prostředí, a tedy i v jezírku, se velké množství fosforu koncentruje na dně v detritu (bahnu), odtud se může opět uvolňovat do vodního sloupce a iniciovat růst fytoplanktonu (řas). Obecně řasy a sinice obsahují velké množství nakumulovaného fosforu. Proto je důležité průběžně odstraňovat detrit ze dna jezírka, a to jezírkovým vysavačem nebo aplikací přípravku Attack Pond. Pokud je jezírko dobře vyspádované a nečistoty ze dna končí ve filtraci, tak nezapomínejte čas od času otevřít odkalovací ventil.

Může tedy snížení dostupného fosforu omezit růst řas v jezírku?

Ano, může, na esteticky tolerovaný nárůst, leč nezamezí úplnému zmizení řas, dojde k omezení růstu a ke změně druhové skladby. Vhodná je aplikace Fosfoff Pond hlavně v brzkém jarním období, kdy se vrstvy vody v jezírku promíchávají a z nečistot, detritu na dně, se uvolňuje biologicky dostupný fosfor, což jsou přívětivé podmínky pro růst řas. Pokud je jezírko již porosteno značným množstvím řas, je vhodnější je mechanicky odstranit a použít kvalitní a bezpečný přípravek k likvidaci řas v jezírku.

Čistou vodu v jezírku s Home Pond vám přeje
Mirek Hanák

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení