Domů / Rady a Tipy / Proč WINTER POND nejsou bakterie?
Kategorie
Proč nakoupit u nás?
  • vše skladem, jsme výrobci

 

  • rozumíme vodě v jezírku, poradíme vám

 

  • nad 990 Kč dopravné ZDARMA

 

  • doprava zboží za 96 Kč

 

  • dodání do dvou  pracovních dnů

 

Odběr novinek

Proč WINTER POND nejsou bakterie?

Proč WINTER POND nejsou jezírkové bakterie? - Home Pond    Bakterie v jezírku mají svou nenahraditelnou a důležitou roli ohledně distribuce organických látek a čištění vody, ale aplikace jakýchkoliv bakterií do jezírka k zazimování má stejný efekt, jako byste žádné bakterie do jezírka neaplikovali.

Proč WINTER POND nejsou bakterie?

 

Bakterie jsou přirozenou součástí každého ekosystému a není tomu jinak ani ve vodě jezírka. Bakterie bychom si pro naše vysvětlení mohli zjednodušeně rozdělit na ty špatné:

Původci různých nemocí, tvorby toxinů či kažení například potravin atd.

Dobré:

Zvyšují imunitu a tvoří ochranný mikrobiom, pomáhají s trávením potravy, jsou primární úklidovou četou pomáhající s rozkladem všemožných zbytků potravin a různých přírodních odpadů jak živočišného tak rostlinného původu atd.

 

V zahradním jezírku jsou bakterie nepostradatelným činitelem, který udržuje rovnováhu živin v roli destruenta základních složek veškerého organického materiálu. Jedná se o přeměnu složitých strukturovaných molekul tuků, cukrů a bílkovin, tedy základních stavebních kamenů všech organismů, na jednodušší fragmenty až minerální látky, které mohou znovu vstoupit do koloběhu tvorby života. Bakterie v jezírku obecně snižují trofii (úživnost) vody, tak aby byla co nejméně štědrá pro rozvoj fytoplanktonu (řas). Téměř každý provozovatel jezírka pomáhá v jarním období s nastartováním oněch důležitých biologických mechanismů přidáním bakteriálních přípravků.

 

Tihle malý neuvěřitelní pracanti pomáhají s distribucí například dusíku, který může v jeho různých formách smrtelně ohrozit chované ryby. Nebo omezit jejich růst a kondici, kdy je následkem vyšší náchylnost ryb k různým nemocem.  My jsme pro jarní zprovoznění jezírek sestavili několik druhů bakterií v přípravku FILTER POND. Více o typech a druzích bakterií do jezírek se dočtete v článku Proč bakterie do jezírek a jaké druhy jsou nejvhodnější?

Obecně prospěšné bakterie dobře fungují a pracují v teplotách vody v jezírku vyšších než 10 °C. Při nižší teplotě vody se již nenamnoží a tím pádem neodvádějí svou skvělou práci s odbouráváním živin. To ale neznamená, že ve studené vodě bakterie nežijí. Ve studené vodě žijí takzvané psychrofilní bakterie, kterým se daří v nízkých teplotách. Nejznámější psychrofilní baktérií jsou Pseudomonády, se kterými se každý setkal v lednici, kdy tvoří klasické duhově opaleskující povlaky například na mase a šunce.  Jejich schopnost odbourávat živiny se s bakteriemi mezofilními (jezírkové bakterie žijící v rozmezí teplot cca 15 °C až 35 °C) nedá vůbec srovnat. Množství substrátu, který zpracují mezofilové za týden, zpracují psychrofilové za téměř tři čtvrtě roku.  Proto dávkování jakýchkoliv bakterií do jezírka s vodou o teplotě pod 10 °C je zbytečné a aplikace bakterií pro zazimování jezírka z logiky věci je nesmyslná, nemá žádný efekt na čistotu jezírka během zimy. Argument, že bakterie snižují tvorbu jedovatých plynů během zimy je úplně chybný a mylný. Plyny jsou v jezírku přítomny, a právě mikroorganismy je tvoří při odbourávání živin v detritu dna jezírka. Nebezpečí hrozí právě v zimě, kdy je voda studená a plyny se tím pádem ve vodě lépe rozpouští a snáze se dostanou do krevního řečiště ryb. Při úplném zamrznutí hladiny a poklesu kyslíku ve vodě to může mít fatální následky. Dávkování jakýchkoliv bakterií do jezírka k zazimování má stejný efekt jako byste žádné bakterie do jezírka neaplikovali.  Proto WINTER POND nejsou bakterie.

                                                                                                                                                        Mirek Hanák

 

Související zboží
Winter Pond 1000 g Winter Pond 1000 g Kód: 24100080 Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Předchází zelenání vody a růstu řas po zimním období
765 Kč
Detail
Winter Pond 3000 g Winter Pond 3000 g Kód: 24300080 Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Předchází zelenání vody a růstu řas po zimním období
2.175 Kč
Detail
Winter Pond 500 g Winter Pond 500 g Kód: 24500800 Doporučujeme
Připraveno k odeslání
Předchází zelenání vody a růstu řas po zimním období
425 Kč
Detail